Dane liczbowe dot. stanu wdrażania Programu Czyste Powietrze na terenie Gminy ze stanem na dzień 31.03.2025 r.


Skorzystaj z Programu „Czyste Powietrze”!
Dofinansowanie na wymianę pieców i termomodernizację dla mieszkańców Gminy Janów Podlaski

Mieszkańcy Gminy Janów Podlaski mogą skorzystać z ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”, który oferuje realne wsparcie finansowe na poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych oraz wymianę nieekologicznych źródeł ciepła.

Co to jest program „Czyste Powietrze”?
To rządowy program dofinansowań, którego głównym celem jest walka ze smogiem i poprawa jakości powietrza w Polsce.

Dzięki niemu właściciele domów mogą uzyskać środki m.in. na:
• Wymianę kopciucha na nowe efektywne i ekologiczne źródło ciepła,
• Modernizację lub wykonanie instalacji grzewczej,
• Ocieplenie budynku,
• Wymianę okien i drzwi,
• Zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
• Ocenę stanu energetycznego Twojego domu i wskazanie najlepszego rozwiązania (obowiązkowe w nowym programie: audyt i dokument podsumowujący audyt energetyczny oraz świadectwo charakterystyki energetycznej).

W nowym programie Czyste Powietrze obowiązuje wymóg potwierdzenia standardu energetycznego budynku – zarówno przed, jak i po przeprowadzeniu inwestycji.
Posłużą do tego:
przed realizacją przedsięwzięcia – audyt energetyczny wraz z dokumentem podsumowującym audyt energetyczny (określą, jaki jest stan energetyczny budynku i jakie prace należy wykonać, żeby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania),
po realizacji przedsięwzięcia – świadectwo charakterystyki energetycznej (potwierdzi zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania).
Oba te dokumenty muszą być podpisane przez osobę wpisaną do rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej (wykaz Ministerstwa Rozwoju i Technologii na stronie: www.rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych), powinny być poprzedzone wizytą w domu. Na audyt i świadectwo można również pozyskać dotację z programu Czyste Powietrze – łącznie do 1 600 zł.

Kto może skorzystać?
Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, które są minimum 3 lata właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą (w przypadku nabycia tego budynku lub lokalu w drodze spadku – minimalny okres wskazany powyżej nie ma zastosowania).
Pozostałe warunki uzależnione od poziomu dofinansowania:

 

Poziom

podstawowy

Poziom
podwyższony

Poziom
najwyższy

Próg dochodu rocznego beneficjenta:
135 000 zł

Próg dochodu miesięcznego na jednego członka gospodarstwa domowego:
2 250 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
3 150 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
Próg dochodu miesięcznego na jednego członka gospodarstwa domowego:
1 300 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
1 800 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
lub gdy beneficjent ma ustalone prawo do:
– zasiłku stałego,
– zasiłku okresowego,
– zasiłku rodzinnego,
– specjalnego zasiłku opiekuńczego. 
Beneficjent, który jest w związku małżeńskim w rozumieniu programu nie prowadzi jednoosobowego gospodarstwa domowego. Pozostawanie w związku małżeńskim bez prawomocnie orzeczonej separacji, oznacza zawsze prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego przez małżonków.
Roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej* – max. czterdziestokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej* – max. dwunastokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

  Dofinansowanie w najwyższym progu tylko dla budynku/lokalu, w którym zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania wynosi powyżej 140 kWh/(m² rok).

Ważne!
[*] Działalność gospodarcza rozumiana jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza oraz działalność nieewidencjonowana (z wyłączeniem działalności rolniczej nieobejmującej działów specjalnych produkcji rolnej), w tym np. najem oraz najem okazjonalny.
Osoba fizyczna wnioskująca o dofinansowanie nie może być już beneficjentem podstawowego, podwyższonego albo najwyższego poziomu dofinansowania programu „Czyste Powietrze” w związku z realizacją przedsięwzięcia w innym budynku/lokalu mieszkalnym (dotyczy umów zawartych na podstawie wniosków o dofinansowanie złożonych od 22.04.2024 r.).

Jak złożyć wniosek
Zapoznaj się z aktualnie obowiązującą dokumentacją do nowego programu oraz regulaminem, a także z kluczowymi informacjami dotyczącymi składania wniosków o dofinansowanie i płatność wraz z załącznikami.

Znajdziesz je:
• w zakładce: Dokumenty programowe,
• w serwisie gov.pl,
• na stronach internetowych poszczególnych WFOŚiGW.

Następnie wybierz najwygodniejszą dla siebie ścieżkę:
Z pomocą operatora:
o obowiązkowo w przypadku prefinansowania i najwyższego poziomu dofinansowania,
o opcjonalnie przy podwyższonym poziomie bez prefinansowania,
W pozostałych przypadkach:
o na stronie gov.pl,
o w urzędzie (w WFOŚiGW lub gminie).

Punkt konsultacyjno-informacyjny czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 13:30 – 15:30, w pok. 108, tel. 83 888 96 26.

Nie czekaj – zadbaj o swój dom i środowisko!
Zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Janów Podlaski do skorzystania z programu „Czyste Powietrze”. To inwestycja w lepszą przyszłość – własną i całej społeczności.

Więcej informacji dostępnych jest w Urzędzie Gminy Janów Podlaski lub na stronie internetowej programu: www.czystepowietrze.gov.pl

Link do poradnika programu „Czyste Powietrze”, który ruszył od 31.03.2025 r. => https://czystepowietrze.gov.pl/do-pobrania/poradniki-dla-beneficjenta/podrecznik-nowego-programu-czyste-powietrze-obowiazujacego-od-31-marca-2025-r